„Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej!”

„Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej!” – podsumowanie akcji.

Od września 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Czańcu z Opiekunami biorą udział w kampanii edukacyjnej organizowanej przez  ESA i NASK „Wygrajmy ze smogiem”. Przygotowane przez organizatora i umieszczone na platformie edukacyjnej bardzo ciekawe materiały są wykorzystywane przez nauczycieli realizujących program. Uczniowie aktywnie biorą  udział w eko – zajęciach, są zainteresowani tematyką i sami inicjują akcje na rzecz ochrony środowiska. Powstały ciekawe gazetki tematyczne, prace plastyczne wykonane różnymi technikami oraz prezentacje i animacje komputerowe.

Nasze działania wykraczają poza szkołę. Uczestnicy projektu dzielą się z innymi informacjami uzyskanymi w tracie zajęć w szkole i w terenie np. Tropiciele czystego oddechu na temat stanu czystości powietrza w okolicy szkoły na podstawie dokonywanych przez nich pomiarów przenośnymi czujnikami Flow. Cała społeczność Sienkiewicza – uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice – systematycznie odczytuje wskazania miernika na monitorze umieszczonym przy wejściu głównym budynku szkoły oraz sprawdza te dane w Internecie na stronie www.esa.nask.pl

Akcja została rozpropagowana w środowisku lokalnym za pomocą plakatów, które otrzymaliśmy od ESA i NASK.

Ale się działo 🙂

Okoliczna placówki zainteresowały się naszymi działaniami, zwłaszcza stacjonarnym czujnikiem pomiaru stanu powietrza i wyraziły chęć przystąpienia do kampanii.

W związku z zakończeniem akcji „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej!” dziękujemy Organizatorom za przesłane materiały i urządzenia oraz wsparcie techniczne i merytoryczne. Dzięki udziałowi w na pewno wzrosła świadomość uczniów, nauczycieli i rodziców w kwestii zanieczyszczeń, co mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje poprawą jakości powietrza w  naszej pięknej beskidzkiej okolicy.

Szkolni Koordynatorzy: Agnieszka Gibas i Lucyna Pszczółka