MAJOWE ŚWIĘTA 2023

MAJOWE ŚWIĘTA

MAJOWE ŚWIĘTA 2023

3 Maja

MAJOWE ŚWIĘTA 2023

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r.

Prace nad ustawą zasadniczą trwały od 1788 r., kiedy zwołano Sejm, nazwany później Wielkim albo Czteroletnim. Pierwsze lata działalności Sejmu nie przyniosły wymiernych rezultatów, dopiero w 1791 r. podjęto reformatorskie uchwały. Były to: ustawa o sejmikach, ustawa o miastach królewskich, Ustawa Rządowa. Dwie pierwsze stały się później elementami Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja – Ustawa Rządowa regulowała prawa i obowiązki mieszkańców kraju oraz zasady funkcjonowania władzy państwowej. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą.

Społeczeństwo w Konstytucji 3 Maja

Szlachcie – posesjonatom zapewniono wolność, gwarancję szlacheckiego prawa własności oraz znaczną część dotychczasowych przywilejów. Nie dotyczyło to szlachty nieosiadłej ani czynszowej.

17 kwietnia 1791 r. uchwalono Ustawę o miastach królewskich regulującą pozycję mieszczan. Zapewniono im prawo nietykalności bez wyroku sądowego, nabywania dóbr ziemskich, pełnienia funkcji w administracji niższego szczebla w sądownictwie, wojskowości, palestrze, nobilitacji do stanu szlacheckiego.

Konstytucja 3 Maja zawierała sformułowanie dotyczące opieki nad chłopami, co umożliwiało ingerencję w stosunki między chłopem  a szlachcicem. Ustawa zachęcała właścicieli ziemskich do zawierania  z chłopami umów dotyczących relacji wiążących te grupy społeczne. W kwietniu 1792 r. wydano ustawę o sprzedaży królewszczyzn. Zapewniała ona chłopom osiadłym w pańszczyznach własność użytkową ziemi oraz wolność osobistą po wypełnieniu zobowiązań oraz znalezieniu nowego chłopa w miejsce, które opuszczano. Konstytucja 3 Maja gwarantowała wolność wyznania, choć przyznawała pierwszeństwo religii katolickiej jako panującej.

Konstytucja 3 Maja – najważniejsza z konstytucji

Konstytucja 3 Maja w pigułce podana – prezentacja dla dzieci

1 Maja

Międzynarodowy Dzień Pracy. Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rodowód tego święta sięga XIX wieku.  Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data byłą wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinnemu dniowi pracy. Pierwsze obchody tego święta odbyły się  w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji.  W Polsce święto jest kojarzone głównie z poprzednim ustrojem. W czasach PRL, było to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było często obowiązkowe. 

2 Maja

Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym, jednak mimo to doskonale wpasowuje się w kalendarz uroczystości 1 i 3 Maja. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym.

Skip to content