Jesteśmy Biało-Czerwoni

Miesiąc maj rozpoczynają ważne dla nas Polaków święta – narodowe i kościelne.

  • 2 maja obchodzimy Święto Flagi
  • 3 maja – Święto konstytucji i święto Matki Bożej Królowej Polski.

Jest to czas, kiedy w naszej szkole co roku organizowano uroczyste akademie, apele, a w klasach pojawiły się gazetki okolicznościowe. Dziś uczymy się inaczej, pracujemy inaczej i świętujemy trochę inaczej.

Krótkie przypomnienie historyczne – skąd te święta:
2 maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Święto zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone jest między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dlaczego akurat 2 maja? Nie jest to data przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, przyczyniając się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

3 maja
Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919, przywrócono je po okresie PRL w 1990. 3 maja to oficjalne święto państwowe. Konstytucja, to najważniejszy dokument w państwie, to ustawa zasadnicza określająca zasady ustroju państwa, oraz prawa i obowiązki obywateli.
Konstytucja 3 maja – właściwie – Ustawa Rządowa – uchwalona 3 maja 1791 roku – była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Obowiązująca dziś konstytucja RP została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku podczas obrad Zgromadzenia Narodowego (wspólnego posiedzenia sejmu i senatu).

W kościele katolickim w Polsce – 3 maja to Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Kult Królowej Korony Polskiej upowszechniał się po rozbiorach Polski, natomiast Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

W tym roku obchody rocznic tych ważnych wydarzeń były inne, ale to nie znaczy, że mniej uroczyste. W naszej szkole odbyła się akcja – “Jesteśmy Biało-Czerwoni”!

Propozycji uczczenia tych szczególnych dni było całe mnóstwo… Uczniowie klas wzięli udział w 4 – 8 do w quizie “Co wiesz o Święcie Konstytucji 3 Maja? Powstawały ciekawe wypieki, pomysłowe stroje, w których dominuje biel i czerwień, często pojawiały się symbole narodowe…

Zapraszamy do Galerii “Jesteśmy Biało-Czerwoni”:

Skip to content