Spotkanie z Ratownikami Maltańskiej Służby Medycznej

Pierwsza pomoc. Tego nie możesz nie wiedzieć!

W ramach XVI edycji Dni bezpieczeństwa w naszej szkole 10 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi – Wolontariuszami  Maltańskiej Służby Medycznej Oddział Kęty, z którymi współpracujemy już od kilkunastu lat. Zaproszeni goście  przeprowadzili z uczniami klas 2 – 8 szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pokazali uczestnikom warsztatów jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i skutecznie udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Przypomnieli jak prawidłowo wezwać pomoc oraz co to jest Łańcuch przeżycia: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, defibrylacja i metody udrażniania dróg oddechowych.

Były również ćwiczenia praktyczne:  ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, udzielania pierwszej pomocy, resuscytacja na fantomach oraz obsługa Urządzenia AED do automatycznej defibrylacji zewnętrznej.

Mamy nadzieję, że zdobyte dzisiaj wiadomości i umiejętności pomogą naszym podopiecznym skutecznie nieść pomoc potrzebującym.

Każdy powinien wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy, bo od tej wiedzy może zależeć czyjeś życie. Nawet Twoje.

ZERKNIJ! To nie takie trudne 🙂

Pierwsza pomoc to wszystkie czynności mające uratować osobę, która nagle znalazła się w obliczu zagrożenia zdrowia lub życia. Co powinieneś robić chcąc udzielić pierwszej pomocy?

Po pierwsze – sprawdź, czy ty i poszkodowany jesteście w miejscu bezpiecznym, nienarażeni na kolejne wypadki.

Po drugie – oceń stan poszkodowanego, jeśli jest poważny poproś konkretną osobę o wezwanie pogotowia. Jeśli jesteś sam zadzwoń na 112 jeszcze przed podjęciem działań ratowniczych.

Po trzecie – podejmij działania ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha rozpocznij masaż serca. Najważniejsza informacja, o której musisz pamiętać: 30 uciśnięć na dwa wdechy. Wcześniej koniecznie udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego. Działaj tak do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Czy wiesz, że…
Jak pokazują statystyki, gdyby co dziesiąty mieszkaniec
Ziemi umiał udzielać pierwszej pomocy ,
udało by się uratować w ciągu roku milion osób.

LP