LEM 1921- 2021

Rok 2021 Rokiem Stanisława Lema

Uczniowie klasa 6a uczcili to wydarzenie.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznali wybrane opowiadania Stanisława Lema. Tworzyli również własne teksty oparte na literaturze science-fiction.
29 kwietnia uczestniczyli w warsztatach L.E.M. Bot zorganizowanych przez Centralny Dom Technologii. Podczas zajęć samodzielnie programowali w aplikacji LamBot własne chatboty. Tworzyli wielowątkową historię, w której wybór czytelnika kształtuje jej dalszy ciąg.

Rok 2021 Rokiem Stanisława Lema

Widziałem przyszłość to hasło obchodów roku Lema, uczniowie z klasy 6a pokazali, że oni również potrafią zobaczyć przyszłość.

Rok 2021 Rokiem Stanisława Lema

Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) – polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat… Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Otrzymał kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla. Ostatecznie przyznano ją jednak Czesławowi Miłoszowi w 1980. Był odznaczony między innymi medalem „Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego. Ukończył medycynę, ale nigdy nie podjął pracy jako lekarz.

Danuta Palarczyck – Dusza