Klasy 8 w Muzeum w Oświęcimiu

13 kwietnia 2022 roku uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce  edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu, budowanie świadomości patriotycznej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu; martyrologii narodu polskiego, a także budowania  w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści i umocnienia poczucia humanistycznych więzi. Celem wycieczki było także unaocznienie młodzieży „Świata odwróconego Dekalogu” i uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.

„Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.”

W KL Auschwitz – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdy weszliśmy na teren Muzeum przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy poczuliśmy powagę tego miejsca. Później udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, komory gazowe, baraki, fotografie na ścianach, gabloty z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu.

Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce masowego mordu i upadku cywilizacyjnego.

Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas… LP