Egzamin Ósmoklasisty – informacje dla Uczniów i Rodziców

Egzamin Ósmoklasisty – informacje dla Uczniów i Rodziców

AKTUALNE TERMINY EGZAMINÓW PO KLASIE ÓSMEJ

  • egzamin z języka polskiego odbędzie się 16 czerwca 2020 r. –   czas trwania 120 min
  • egzamin z matematyki odbędzie się 17 czerwca 2020 r. – czas trwania 100 min
  • egzamin z języka obcego nowożytnego odbędzie się 18 czerwca 2020 r. –  czas trwania 90 min

Uczniowie z dysfunkcjami maja dodatkowo wydłużony czas o 60 min, 50 min, 45 min.

Egzamin jest obowiązkowy tzn., ze musi do niego przystąpić każdy uczeń klasy ósmej .

Nie przystąpienie do egzaminu skutkuje nie ukończeniem szkoły podstawowej.

INFORMACJE ZWIĄZANE Z ZAPEWNIENIEM BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO PODCZAS EGZAMINU

  1. 1 Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
    1. 2 Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
    1. 3 Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
    1. 4 Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
    1. 5 Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki . Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
    1. 6 Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
    1. 7 Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.

Środki bezpieczeństwa osobistego

  •  Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
    •  Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających . Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
    • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
  • podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
  • wychodzi do toalety
  • kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
    • . Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za wła

ściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).

  • Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.

DODATKOWE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W DNIU EGZAMINU

  • 3.1.Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.

3.2.   Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej

Wrażeniami po egzaminie uczniowie dzielą się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, natomiast unikają spotkań w grupie.

WYNIKI EGZAMINU I ZAŚWIADCZENIA O SZCZEGÓŁOWYCH WYNIKACH EGZAMINU :

Uczniowie poznają i  otrzymają 31 lipca 2020 r. – informacja o sposobie odbioru będzie podana na stronie szkoły.

WGLĄD DO SPRAWDZONEJ PRACY EGZAMINACYJNEJ

1. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

2. Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek może być złożony osobiście przez uprawnioną osobę lub osobę występującą w imieniu zdającego albo przesłany do OKE drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną (załącznik 16a).

Więcej informacji o egzaminie ósmoklasisty, w tym przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami, jest dostępnych w informatorach o egzaminie ósmoklasisty, opublikowanych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/).

 Na tej samej stronie dostępne są również przykładowe arkusze egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami.

Szczegółowe informacje dotyczące szkolnej procedury przebiegu sprawdzianu udostępnione będą w wiadomościach na e-dzienniku.                              

                 Zespół nadzorujący organizację egzaminu

Egzamin Ósmoklasisty – informacje dla Uczniów i Rodziców
Skip to content