ZIELONA PRACOWNIA W NASZEJ SZKOLE

           W kwietniu 2020 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czańcu przystąpiła do 6. edycji konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ZIELONA PRACOWNIA 2020, którego przedmiotem było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych oraz  geograficznych. Ocenie podlegał pomysł na zagospodarowanie pracowni – jej funkcjonalność, innowacyjność rozwiązań i różnorodność pomocy dydaktycznych. Dofinansowane zostały projekty, które w znaczny sposób wpłyną na polepszenie warunków nauczania oraz wyróżnią się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Nasza szkoła znalazła się wśród 58 laureatów z województwa śląskiego uzyskując dofinansowanie w wysokości 37 500 zł na utworzenie nowoczesnej  i funkcjonalnej pracowni przyrodniczej pt. „Po co komu woda …”.

           Tematem przewodnim naszego projektu jest woda, stanowiąca nieodłączny element krajobrazu najbliższej okolicy Czańca i gminy Porąbka. Rzeka Soła oraz zbiorniki wodne  w Międzybrodziu, Porąbce i na górze Żar stanowią nie tylko malownicze i atrakcyjne turystycznie otoczenie, ale mają również olbrzymie znaczenie gospodarcze, także na skalę krajową. Rzeka Soła, która głęboko wciętą doliną przecina całe pasmo górskie między Żywcem a Kętami, to prawdziwy fenomen krajobrazowy. Przełom jest wyjątkowo malowniczy, a dodatkowego uroku dodają mu jeziora zaporowe wybudowane tutaj głównie w celu ujarzmienia kapryśnej rzeki, zabezpieczenia jej okolic przed niszczącymi powodziami, a także wykorzystujące jej bystry nurt  do produkcji ekologicznej energii elektrycznej.

             Projekt połączył więc możliwość utworzenia przyjaznej, nowoczesnej i funkcjonalnej pracowni przyrodniczej z programem edukacyjnym przybliżającym naszym uczniom między innymi walory przyrodnicze, ekologiczne oraz gospodarcze naszej “małej ojczyzny”.

             Na potrzeby nowej pracowni została przekształcona sala nr 11, dotychczasowa sala przyrodnicza, w której gromadzono pomoce z dziedziny biologii, geografii i chemii. Remont pracowni rozpoczął się już w lipcu; w sali pomalowano ściany, wymieniono oświetlenie oraz rolety w oknach. Prace związane z wyposażeniem klasy trwały od początku sierpnia do końca września. Klasa uzyskała nowoczesny wizerunek, między innymi dzięki nowym sprzętom; do kasy zakupiono nowe meble, tablice, mapy, pomoce dydaktyczne oraz nowoczesny sprzęt multimedialny.

             Przedmiotem projektu było przede wszystkim stworzenie miejsca przyjaznego uczniom,  w którym zdobywanie wiedzy  kojarzyć się będzie z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata. Nowoczesne wyposażenie pracowni pozwoli uczynić proces nauki bardziej efektywnym oraz atrakcyjnym dla ucznia. Otworzy nowe możliwości poznawania świata nie tylko    z podręcznika czy wykładu, lecz również poprzez działanie, testowanie i wyciąganie wniosków. Zielona pracownia ma być też inspiracją do działań na rzecz ochrony środowiska.
             Pracownia będzie wykorzystywana podczas realizacji podstawy programowej na zajęciach biologii, przyrody i geografii, a także podczas zajęć dodatkowych koła przyrodniczego w celu rozwijania zainteresowań uczniów. W pracowni będą prowadzone również zajęcia w ramach edukacji przyrodniczej dla najmłodszych uczniów naszej szkoły z klas I -III.   Niektóre z zajęć dla najmłodszych będą współtworzyć i prowadzić starsi uczniowie w ramach koła przyrodniczego.

Renata Zoń

Skip to content