Zaproszenie do Sejmu RP

26 kwietnia 2022 roku na zaproszenie pani poseł  na Sejm RP Małgorzaty Pępek  we współpracy z przedstawicielami Gminy Porąbka  uczniowie z naszej gminy  wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.  W wyjeździe, będącym nagrodą za udział w Konkursie wiedzy o Sejmie, wzięło udział również  kilkoro uczniów z naszej szkoły  pod opieką pani Beaty Pielesz- Gurdek.

Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Sejmu  oraz zapoznanie uczniów z pracą posłów i senatorów, a także sprawdzenie jak funkcjonuje władza ustawodawcza w Polsce. Zanim mogliśmy wejść na teren Sejmu musieliśmy poczekać na  przygotowanie dla naszej grupy  przepustek. Przed wejście zauważyliśmy znanych z ekranów telewizyjnych posłów – Borysa Budkę i Tomasza Siemoniaka. Później pod eskortą funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej  przeszliśmy do wejścia, gdzie zostaliśmy poddani kontroli: trzeba było przejść przez bramki wykrywające metal, a nasze plecaki i torby zostały prześwietlone. Przy wejściu głównym do Sejmu przywitała nas pani poseł Małgorzata Pępek. Mimo licznych obowiązków i napiętego grafika pracy znalazła czas na spotkanie z młodzieżą. Oprowadzała nas pani przewodnik, która przy makiecie omówiła wszystkie budynki Sejmu. Przypomniała historię polskiego parlamentaryzmu, a także opowiedziała o pracy posłów i senatorów. Następnie udaliśmy się do Sali Plenarnej Sejmu RP, uczniowie zapoznali się z głównym aspektem pracy Sejmu jakim jest proces legislacyjny.  Pani poseł mówiła o prawach i obowiązkach parlamentarzystów. Ósmoklasiści mogli też zasiąść na galerii i z góry obejrzeć całą salę…może kiedyś ktoś z nich zasiądzie w ławach poselskich. Z Sali Obrad przeszliśmy w stronę  Sali Kolumnowej, gdzie trwały przygotowania do spotkania posłów. Po zakończeniu zwiedzania zostaliśmy zaproszeni na obiad do Restauracji Sejmowej. Na pożegnanie uczniowie otrzymali drobne upominki.  Kolejną atrakcją był spacer po Królewskich Łazienkach. Pogoda dopisała, więc mogliśmy podziwiać urokliwe miejsca zespołu pałacowo-ogrodowego  przechadzając się w stronę Pałacu na Wyspie, Białego Domu czy Oranżerii.     Wróciliśmy zmęczeni lecz pełni wrażeń.

B P-G