“TROPEM WILCZYM” 2020

„TROPEM WILCZYM”

1 marca to Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. W dniu tym organizowane są ogólnopolskie imprezy poświęcone żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 1944 – 1963 walczyli w obronie wolnej, demokratycznej i chrześcijańskiej Polski. Jedną z takich imprez  był bieg VIII Edycji  „Tropem Wilczym”.  Jest to największa impreza sportowo – edukacyjna, jaka towarzyszy obchodom Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja.

W naszej miejscowości w niedzielnym biegu uczestniczyło ponad dwieście osób – w tym  23 uczniów z naszej szkoły, wraz z opiekunem. Biegliśmy na dystansie – 1963 m. (1963 rok, to rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka PS „Lalek”). Patronem czanieckiego biegu był rotmistrz Witold Pilecki, uczestnik kampanii wrześniowej, więzień – ochotnik KL Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, żołnierz II Korpusu Polskiego we Włoszech – który na rozkaz gen Władysława Andersa powrócił do Polski, gdzie w 1947 roku został aresztowany i po absurdalnym procesie skazany na karę śmierci. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajduje się jego grób. Przed biegiem bardzo ciekawy wykład na temat życia i działalności rotmistrza Pileckiego przeprowadziła dr Anna Mandrela – autorka książki pt. Kto zdradził Witolda Pileckiego?, która przedstawiła postać” Witolda” ,  oraz wartości jakimi kierował się przez całe życie.  Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy  tej ciekawej lekcji historii i patriotyzmu.

Bezpośrednio przed biegiem fachową rozgrzewkę przeprowadzili instruktorzy, a później już tylko wspólny start, bieg i ……meta. I tu nasz sukces!!!! Drugie miejsce zajął uczeń klasy 8a Maciej Wilk, a trzecie jego kolega z klasy Patryk Haręża. GRATULUJEMY!!!!. Oprócz nich naszą szkołę reprezentowali również: Michał Bryndza, Filip Woźniak, Bartek Socała, Nina Hassny, Oliwia Nycz, Dominika Błasiak, Wiktoria Wasztyl, Emilia Kamińska, Paulina Strączek,  Nadia Kolonko, Bartek Romik, Justyna Węglarz, Aniela Gałuszka, Martyna Marchewka, Małgosia Lubecka, Oliwia Bączek, Milena Gałosz, Kasia Dwonik, Michał Chrapkiewicz, Paweł Gwardiak i Patryk Mrózek. Po biegu wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

Dziękujemy organizatorom, a szczególności Panu Marcinowi Strzałkowskiemu za przygotowanie  imprezy oraz przekazanie naszej szkole 5 darmowych pakietów startowych. Dziękujemy również strażakom OSP Czaniec, Policji, Ratownikom  medycznym – którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem podczas biegu.

Jadwiga Ziętek