TOP 10 – ranking Kobiet SP1Czaniec

Polki, które zmieniły losy Polski i świata

10 kobiet – Polek – które miały szczególny wpływ na losy Polski i dzieje świata – oto propozycje uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Czańcu.

Według Waszej opinii miejsca w topowej dziesiątce zajęły:  kobiety nauki,  bohaterki powstań narodowych,  lekarki, sanitariuszki, kobiety sportu,  wojska, działaczki społeczne, aktorki, piosenkarki, pisarki  i artystki, święte i  błogosławione, żony i córki królów oraz matki wybitnych Polaków – jednym słowem –  kobiety sukcesu i wielkie patriotki, które poprzez swoją działalność nie tylko służyły Ojczyźnie i  pomagały innym, ale również  realizowały swoje marzenia.

TOP 10 – ranking Kobiet SP1Czaniec

Pierwsze miejsce w Waszych propozycjach  zajęła  –  Maria Skłodowska – Curie. Wyjątkowa kobieta i wybitna uczona. Fizyk, chemik, naukowiec, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, pierwsza kobieta – studentka Paryskiej Sorbony, pierwsza kobieta, która otrzymała …. prawo jazdy.

TOP 10 – ranking Kobiet SP1Czaniec

W pierwszej dziesiątce znalazły się również (w kolejności alfabetycznej)

• Jadwiga Andegaweńska – żona Władysława Jagiełły i chociaż z pochodzenia węgierka, to całym sercem oddana sprawom Polski,
  • Maria Konopnicka – polska poetka, nowelistka okresu realizmu, popularna autorka twórczości dla dzieci, publicystka. Jedna z najwybitniejszych polskich pisarek w historii.
  • Emilia Plater – polska hrabianka, kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego,
  • Wanda Rutkiewicz – polska alpinistka i himalaistka, jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek, jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na szczycie Mount Everestu – najwyższym szczycie ziemi,
  • Irena Sendlerowa ps „Jolanta”, działaczka społeczna i charytatywna, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, Dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu,
  • Danuta Sidzikówna ps „Inka” – sanitariuszka Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, jedna z Żołnierzy Niezłomnych, aresztowana, skazana na karę śmierci –  zamordowana przez KBW – mając niespełna 18 lat.
  • Irena Szewińska – najbardziej utytułowana polska lekkoatletka, czterokrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich, , działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych, Dama Orderu Orła Białego,
  • Wisława Szymborska – poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Dama Orderu Orła Białego,
  • Elżbieta Zawadzka, ps „Zelma”, „Zo” – kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta zaliczona do grona „Cichociemnych”, jako druga Polsk w historii Wojska Polskiego awansowała do stopnia generała brygady, Dama Orderu Orła Białego,

Wśród swoich propozycji często wymienialiście również :

Dąbrówkę – żonę Mieszka I, Olgę Tokarczuk – pisarkę, poetkę, Polę Negri (Apolonie Hałupiec) – aktorkę okresu międzywojennego, Hankę Ordonównę – piosenkarkę, Jadwigę Kaliską – żonę Władysława Łokietka, Irenę Kosmowską – walczącą o prawa kobiet, Elżbietę Łokietkównę – córkę Władysława łokietka, Krystynę Chojnowską – Listkiewicz – kapitan Żeglugi Wielkiej – która  jako pierwsza kobieta  na świecie opłynęła samotnie Ziemię na jachcie żaglowym,   Królową Bonę Sforza – żonę Zygmunta Satrego, Helenę Konopacką – lekkoatletkę,

Pamiętaliście również o takich Polkach jak:  Barbara Kossuthówna, Stefania Perzanowska, Zofia Zawiszka, Henryka Pustowójtówna, Wanda Dubieńska, Izabela Czartoryska, Zofia Kossak,  św. Faustyna Kowalska, Agnieszka Osiecka, Justyna Kowalska, Agnieszka Radwańska, Iga Świątek, Ewa Demarczyk, Antonina Petrykiewicz, Pelagia Majewska, Stefania Wilczyńska, Joanna Żubr, Emilia Wojtyła, Anna Tomaszewicz – Dobrska, Helena Modrzejewska, Anna Maria Wesołowska.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali swoje propozycje.

Jadwiga Ziętek