Szkoła pamięta

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Nasza placówka  włącza się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, które przypadną na  25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.

Nasze działania w ramach akcji „Szkoła pamięta”:

– Udział społeczność naszej  szkoły  w kolejnej edycji Ogólnoszkolnego Rajdu Turystycznego – pod  hasłem „Partyzanckimi ścieżkami”. Celem rajdu było nie tylko uczczenie 80- tej rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz popularyzacja turystyki pieszej i ukazanie atrakcyjnych zakątków naszej miejscowości i gminy.  

– Udział członków SKKT „Beskidzkie Włóczykije” w Gminnym Rajdzie Młodzieżowym „Beskidzka Jesień” – „Czanieccy Partyzanci”, „Pancerni” i „Szara Piechota” wyruszyli na trasę Gminnego Rajdu Turystycznego „Beskidzka Jesień” pod hasłem „Trudne wojenne dni” – w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. 

– Spotkanie z panią Danielą Błasiak –  mieszkanką Czańca ,  która jako mała dziewczynka doświadczyła trudów wojny i razem z rodziną została wywieziona na Syberię

– Uczniowie klas ósmych zwiedzili Muzeum im. A Kłosińskiego w Kętach i wystawę pt. „II wojna światowa w Kętach i okolicy”, która przybliżyła im trudne wojenne dni oraz lokalną historię naszej Małej Ojczyzny

– Organizacja V Turystycznego Rajdu Rodzinnego  na Hrobaczą Łąkę pod hasłem „Partyzanckimi ścieżkami”

– Wycieczka członków SKKT „Beskidzkie Włóczykije” do Miasteczka Galicyjskiego. Tym razem „Beskidzkie Włóczykije” przeniosły się do końca XIX i początku XX wieku. Do Miasteczka, które jest wiernym odwzorowaniem małomiasteczkowej galicyjskiej zabudowy z przełomu XIX i XX w. Ten osobliwy zespół urbanistyczny przybliżył atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej. O miasteczku  i skansenie bardzo ciekawie opowiadała Pani przewodnik. dlatego spędzone tu chwile były prawdziwą podróżą w czasie na austro-węgierską prowincję sprzed lat.

W najbliższych dniach planujemy również:

– uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności  

– odwiedzić lokalne miejsca pamięci

– zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej

– posprzątać bezimienne i opuszczone groby

– odwiedzić groby zmarłych nauczycieli i pracowników naszej placówki.

                                                                                            Organizatorzy

Skip to content