Rok 2023 – rokiem Aleksandra Fredry

W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza. To twórca oryginalnej polskiej komedii. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek.

Bajki dla dzieci:

• Paweł i Gaweł
  • Małpa w kąpieli
  • Osiołkowi w żłoby dano

Komedie:

• Zemsta
  • Śluby panieńskie
  • Pan Jowialski

Znane cytaty:

• „Wolnoć Tomku w swoim domku”/ Paweł i Gaweł
  • „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”/ Zemsta
  • „Nie ma co czekać, trzeba uciekać”/ Małpa w kąpieli
  • „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”/ Zemsta
  • „Z tej powiastki morał w tym sposobie, jak ty komu, tak on tobie”/ Paweł i Gaweł

W bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze dla klas 2 – 7:

– klasy młodsze uczestniczyły w spotkaniu „Paweł i Gaweł – warto dbać o dobre kontakty sąsiedzkie”. Uczniowie klas trzecich pięknie zaprezentowały najbardziej znaną i nadal aktualną bajkę Fredry Pawła i Gawła.

– klasy starsze brały udział w spotkaniu „Czasy, w których żył i tworzył Aleksander Fredro” – uczniowie poznali modę panującą w tamtym okresie, menu i potrawy, które serwowano w szlacheckich domach oraz o sposobie nauczania dzieci w rodzinie Fredrów.

– uczniowie z klasy 7a przygotowali scenki z „Zemsty” dla kolegów z klas 7a, 8a 8 8b

– powstały piękne i ciekawe projekty przygotowane przez uczennice z klasy 7a : Darię Raczek, Ewę Januszyk i Klaudię Tabor, które można było podziwiać w bibliotece szkolnej.