Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w SP1Czaniec

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Czańcu realizuje priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”.

Na podstawie rozmów, ankiet, wywiadów na temat propozycji książek do zakupienia w ramach projektu do biblioteki szkolnej, analizie rynku wydawniczego oraz współpracy z biblioteką publiczną została sporządzona lista autorów, tytułów i serii wydawniczych. W ten sposób biblioteka powiększyła swój księgozbiór o 497 sztuki. Zakupiono książki z różnych gatunków literatury pięknej i popularnonaukowej dla młodszego i starszego czytelnika. Oprócz lektur (które stanowią tylko 12%wszystkich książek) są pozycje z literatury fantasy, przygodowej, detektywistycznej, obyczajowej, przyrodniczej, historycznej. Młodszy czytelnik znajdzie książeczki na różnych poziomach czytelniczych i z większą czcionką dostosowaną do swojej grupy wiekowej.

Czytelnicy znajdą także pozycje sportowe, motoryzacyjne, które zawsze cieszyły się dużą popularnością. Książki już znajdują się w obiegu czytelniczymi. Na bieżąco będą organizowane zajęcia czytelnicze głównie dla uczniów z klas 4 -8, konkursy i quizy.

W ramach projektu powstał kącik czytelniczy z elementami wyposażenia: regały, mobilna biblioteczka, siedziska, pufy, poduchy. Tutaj będzie można poczytać i odpocząć. Do tej pory zostały zorganizowane zajęcia czytelnicze dla młodszych uczniów. Biblioteka aktywnie współpracuje z nauczycielami realizującymi projekt „Lekturki spod chmurki”.