Kartka z kalendarza – ŚWIATOWY DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

Kartka z kalendarza – 17 kwietnia – ŚWIATOWY DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kostki Rubika. Samorząd Uczniowski ogłasza, że w tym dniu – poniedziałek o godzinie 8.00 w sali nr 26 odbędzie się konkurs na najszybsze ułożenie kostki Rubika.

Zapisy trwają do piątku 14 kwietnia!!!

Na gazetce Samorządu Uczniowskiego na dolnym korytarzu możesz się zapisać.  Tam też znajduje się z Regulamin konkursu 🙂

Zapraszamy – pokaż co potrafisz!

Pozdrawiamy SU
Organizatorzy: p. Lucyna Pszczółka, Piotr Łaz 8b, Wiktor Zarębski 8b.

Trochę historii 🙂

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kostki Rubika. Słynna łamigłówka została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika.

Kostka Rubika to rodzaj logicznej zabawki, wymagającej od gracza sporej wyobraźni przestrzennej. Gra wymyślona kilkadziesiąt lat temu ciągle jest popularna. Doczekała się też wielu modyfikacji oraz własnego święta.

Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.

Zabawka początkowo powstała jako próba stworzenia mechanizmu, w którym poszczególne części będą poruszać się niezależnie i bez naruszenia pozostałych. Kostka Rubika, która miała być architektonicznym pomysłem szybko po wypuszczeniu na rynek okazała się sukcesem przynoszącym ogromne zyski.

Standardowa kostka Rubika składa się z 26 sześcianów i przegubu znajdującego się wewnątrz. Umożliwia on poruszanie się poszczególnych elementów. Podczas układania modelu 3x3x3 można uzyskać ponad 43 tryliony różnych kombinacji a optymalna liczba ruchów potrzebna do ułożenia kostki znajduje się w przedziale 20-29.

Wynalazca kostki po raz pierwszy układał ją przez miesiąc. Aktualnie niektórym użytkownikom kostki zajmuje to nawet kilka sekund. Światowa sława węgierskiej kostki przyniosła również kolejne kształty oraz modele takie jak: Kilominx, Megaminx, Pyraminx, Floppy Cube, Rubik’s Magic.

Skip to content