Niecodzienne spotkanie z Policją

Jubileuszowy dwudziesty Dzień Otwarty w Szkole Policji w Katowicach. Ale się działo….

7 czerwca 2019 r. już po raz dwudziesty odbył się Dzień Otwarty Szkoły Policji w Katowicach. Uczniowie klas 4a i 5d mieli przyjemność uczestniczyć w jubileuszowej 20 – tej edycji corocznych spotkań. Razem z nami około cztery tysiące chętnych miało możliwość przyjrzenia się z bliska tajnikom policyjnego szkolenia, a także obejrzenia atrakcyjnych pokazów i stanowisk.
Obchody zostały zainaugurowane o godz. 9.00 na placu apelowym uroczystą musztrą i przemarszem oddziałów szkoleniowych. Tuż po apelu i tradycyjnym już wspólnym zdjęciu wszystkich uczestników na placu apelowym odbył się pokaz sprawności słuchaczy.
W programie dnia otwartego były m.in. pokazy sportów walki w wykonaniu policjantów ze Szkoły Policji, pokazy udzielania pierwszej pomocy czy wyszkolenia i tresur psów policyjnych. Zobaczyliśmy też jak w praktyce działa prewencja, mieliśmy również możliwość obejrzenia symulacji sceny zatrzymania niebezpiecznego przestępcy.
Plan dnia jak zwykle był bardzo napięty, atrakcji co niemiara i przy wszystkich pokazach i stoiskach nie brakowało widzów ani przez chwilę. W ciągu całego dnia czynne były stoiska ze sprzętem wojskowym i policyjnym różnych formacji i służb: Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Grupy Beskidzkiej GOPR, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Leśnej.
Dużą popularnością cieszyły się konkursy strzeleckie, plastyczne i ruchu drogowego czy zawody sportowe, a także symulator dachowania udostępniony przez WORD w Katowicach. Liczne rzesze widzów gromadziły się także, by podziwiać pokazy policjantów z psami i patroli konnych, inscenizacje różnych rodzajów interwencji policyjnych.
Mogliśmy obejrzeć wystawy broni i sprzętu transportowego, konie i psy policyjne, inscenizacje działań policyjnych i ratowniczych.

Dzień urozmaicały konkursy z zakresu działań policyjnych, zabawy sportowe, a także poczęstunek tradycyjną bardzo smaczną, policyjną grochówką przygotowaną w szkolnej stołówce.
Oczywiście mogliśmy również zwiedzić placówkę , która jest jedyną Szkołą Policji na południu Polski – okazja była więc niecodzienna.

Największą atrakcją był dla nas przejazd radiowozem, a zwłaszcza możliwość włączania sygnałów świetlnych i dźwiękowych.
Dziękujemy za zaproszenie i przygotowanie tak wielu atrakcji. Było to dla nas niezapomniane przeżycie.
Do zobaczenia za rok!

Uczniowie 4a i 5d z Opiekunami LP, AG