DBI 2021 – podsumowanie

“Bezpieczni w sieci” 2021

Od kilku lat staramy się dbać o sieciowe bezpieczeństwo naszej młodzieży – między innymi poprzez udział w międzynarodowym Projekcie Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach naszych działań powstał kodeks Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej. Reguluje on kwestie bezpieczeństwa w sieci, praw autorskich, kultury korzystania z zasobów internetowych, naszych telefonów, wzajemnej tolerancji i pomocy oraz sieciowych zachowań.

Staraliśmy się pokazać różne aspekty zagrożeń internetowych. Często dzięki temu udaje się nam zapobiec różnym trudnym dla uczniów sytuacjom związanych z wirusami, robakami, programami śledzącymi, cyberprzemocą, hejtem, stalkingiem, wszelkimi homofobiami, przejawami rasizmu, nietolerancją, łamaniem praw autorskich, utratą danych itp. 

  • Mówiliśmy o zagrożeniach  podczas korzystania z e-handlu, e-urzędu oraz e-bankowości, e-nauki. W tym roku szczególny nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo telefonów komórkowych, naszych profili na portalach społecznościowych, hejt oraz świadome i odpowiedzialne korzystanie z sieci.
  • Uczniowie młodszych klas poznali drużynę Sieciaków, która przekazała im zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz projektowali własne postacie Sieciuchów i Sieciaków i tworzyli dalsze ich przygody
  • Uczniowie podejmowali również wyzwania w czterech Krainach Interlandii jako “Asy Internetu”. Aby w pełni korzystać z zalet internetu, użytkownicy powinny umieć podejmować mądre decyzje. Dzięki programowi “Asy Internetu” poznali podstawy bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, by bez obaw poruszać się po świecie online
  • klasy 4 – 8 na spotkaniach online poświęconych cyberprzemocy oglądały filmy edukacyjne związane ze specyfiką cyberprzemocy i jej możliwymi konsekwencjami (zarówno dla ofiar, jak i sprawców) oraz metodami rozwiązywania sytuacji związanych z przemocą  w cyberprzestrzeni m. in. “Dzień z życia”, “Hejt” czy “Gdzie jest Mimi” oraz filmy z serii “321 Start!” i “Owce w sieci”
  • by sprawdzić swoją wiedzę rozwiązywali online testy, łamigłówki, krzyżówki itp. związane z tematem zagrożeń i bezpieczeństwem w Internecie oraz opracowywali w różnej formie tematykę “Jestem bezpieczny w sieci”. Powstało wiele ciekawych prac – oto niektóre z nich:

BEPiECZnA GAlERiA

Wiktoria_Zawiła-2

korzystaj-z-oprogramowania-antywirusowego

Dzień-Bezpiecznego-Internetu

Arkadiusz_Mędrala-5

Nie zapomnieliśmy także o Rodzicach i Nauczycielach. Dla nich na stronie szkoły zostały udostępnione ciekawe materiały dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz działania w przypadku zagrożeń i cyberprzemocy. Zainteresowani mogli także wziąć udział w proponowanych przez organizatora ciekawych webinariach i konferencjach.

Wszystkie nasze działania prowadzone w ramach obchodów DBI miały na celu uświadomienie młodym użytkownikom Internetu jak wielki jest potencjał sieci, który mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki oraz, że każdy Internauta ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Mamy nadzieję, że nasze działania odniosą w przyszłości oczekiwane rezultaty. 

Lucyna Pszczółka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *