“Zielona Pracownia” w naszej szkole!

W kwietniu 2020 roku nasza szkoła przystąpiła do udziału w 6. edycji Konkursu „Zielona Pracownia 2020” pod patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt zatytułowany „Po co komu woda…” uzyskał akceptację komisji konkursowej – bardzo nas ta wiadomość ucieszyła 🙂

W ramach programu „Zielona pracownia” zaplanowano utworzenie w Szkole Podstawowej  nr 1 im. H. Sienkiewicza w Czańcu pracowni przyrodniczo – ekologiczno – geograficznej, z której będą korzystać wszyscy uczniowie szkoły oraz goście zapraszani na wydarzenia związane z edukacją przyrodniczo-ekologiczną. Na potrzeby nowej pracowni zostanie przekształcona sala nr 11, dotychczasowa sala przyrodnicza, w której gromadzono pomoce z dziedziny biologii, geografii i chemii. Projekt obejmuje modernizację sali,  wyposażenie jej w nowe meble, nowoczesne zaplecze techniczne i różnorodne środki dydaktyczne oraz utworzenie i wdrożenie w określonym czasie programu edukacyjnego opartego w dużej części na  tematyce przewodniej oraz  na wykorzystaniu zasobów pracowni. Modernizacja sali będzie obejmować wymianę oświetlenia oraz odnowienie ścian poprzez nałożenie nowej farby.

Tematem przewodnim naszego projektu jest woda, stanowiąca nieodłączny element krajobrazu najbliższej okolicy Czańca i gminy Porąbka. Rzeka Soła oraz zbiorniki wodne w Międzybrodziu, Porąbce, Czańcu i na górze Żar stanowią nie tylko malownicze i atrakcyjne turystycznie otoczenie, ale mają również olbrzymie znaczenie gospodarcze, także na skalę krajową. Rzeka Soła, która głęboko wciętą doliną przecina całe pasmo górskie między Żywcem a Kętami, to prawdziwy fenomen krajobrazowy. Przełom jest wyjątkowo malowniczy, a dodatkowego uroku dodają mu jeziora zaporowe wybudowane tutaj głównie w celu ujarzmienia kapryśnej rzeki, zabezpieczenia jej okolic przed niszczącymi powodziami, a także wykorzystujące jej bystry nurt do produkcji ekologicznej energii elektrycznej. Przy wlocie do przełomu położone jest największe z nich – Jezioro Żywieckie, w głębi przełomu leży najbardziej malownicze Jezioro Międzybrodzkie, nazywane też czasami „beskidzkim fiordem”, a jeszcze niżej leży niewielkie Jezioro Czanieckie, które stanowi ujęcie wody pitnej. Tworzą one razem „Kaskadę Soły”.

Wizualizacja naszej Zielonej Pracowni:

Zapraszamy wkrótce 🙂

Autorzy Projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *