MAJOWE ŚWIĘTA

3 Maja

MAJOWE ŚWIĘTA

W tym roku mija 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r.

Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim.

 Każdego roku Nasi uczniowie uczestniczyli  w uroczystym apelu szkolnym, przygotowywaliśmy inscenizację lub montaż słowno – muzyczny. W tym roku, znowu, jest to  niemożliwe ze względu na pandemię.

Mimo wszystko pamiętajmy o tej ważnej rocznicy.

Zachęcam do obejrzenia prezentacji, a przy okazji do przypomnienia sobie najważniejszych faktów związanych z tym wydarzeniem i sprawdzenia wiedzy w krótkim quizie.

Warto  przy tej okazji przypomnieć też  skąd wzięły się pozostałe majowe święta.

MAJOWE ŚWIĘTA

1 Maja

Międzynarodowy Dzień Pracy. Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rodowód tego święta sięga XIX wieku.  Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data byłą wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinnemu dniowi pracy. Pierwsze obchody tego święta odbyły się  w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji.  W Polsce święto jest kojarzone głównie z poprzednim ustrojem. W czasach PRL, było to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było często obowiązkowe. 

2 Maja

Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym, jednak mimo to doskonale wpasowuje się w kalendarz uroczystości 1 i 3 Maja. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym.

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego – jak własnoręcznie wykonać kokardę narodową.

MAJOWE ŚWIĘTA

Beata Pielesz – Gurdek

Skip to content