DBI 2023 w Sienkiewiczu :)

DBI 2023 w Sienkiewiczu 🙂

Nasze szkolne obchody DBI 2023 w tym roku zostały zorganizowane przez nauczyciela pedagog i nauczyciela informatyki/edukacji informatycznej, a uczestniczyła w nich cała społeczność naszej szkoły. W wyniku podjętych inicjatyw, nasi młodzi internauci zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Przypomnieliśmy uczniom o netykiecie, uzależnieniach i zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z  Internetu.

Uczniowie opracowywali również Kodeks Bezpieczeństwa w Internecie i wykonali plakaty zachęcające do bezpiecznego korzystania z Internetu. Zajęcia, pełne emocji i nowej wiedzy minęły, zdaniem dzieciaków, zdecydowanie zbyt szybko 🙂 Stworzyliśmy także wspólnie bazę ciekawych materiałów związanych z bezpieczeństwem w sieci: gry i filmiki edukacyjne, ćwiczenia interaktywne, prezentacje, serwisy internetowe i raporty zawierające zastraszające  zestawienia dotyczące uzależnień, wieku internautów czy ich zachowaniu w sieci na różnych portalach społecznościowych – linka do niej umieszczamy poniżej. W Internecie jest mnóstwo ciekawych rzeczy związanych z tym bardzo ważnym tematem!!!

Młodsi uczniowie korzystali z projektu Sieciaki.pl. Jest to edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie, wyposażony w m.in. filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne. Zajęcia te przeprowadzono na podstawie scenariuszy oraz materiałów i filmów zgromadzonych na stronach: www.sieciaki.pl oraz www.saferinternet.pl

Dzięki różnorodności podejmowanych działań nasze zajęcia były ciekawą  przygodą, która wyposażyła uczestników w niezbędne współcześnie umiejętności pracy z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Cyberprzemoc, Phishing, grooming, zasady tworzenia bezpiecznych haseł, hejt, bezpieczeństwo w social mediach, ślad cyfrowy to tylko niektóre z zagadnień, które poruszaliśmy w tym roku w czasie trwania szkolnych DBI.

Do zobaczenia za rok 🙂