„Bal Karnawałowy”

10 stycznia 2020 r. po raz kolejny nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czańcu zorganizowali Bal Karnawałowy dla Dzieci Niepełnosprawnych i ich Rodzin. Mieliśmy okazję gościć osoby nie tylko z Czańca, ale także z Porąbki i Sułkowic. Rodzice i dzieci oczywiście nie zawiedli. Tym razem  uroczystość odbyła się w miejscowym Domu Kultury.

Imprezę rozpoczął spektakl teatralny w wykonaniu młodzieżowego zespołu Bengaku w reżyserii pani Gabrieli Grzechyni- Grabka.  Widzowie w skupieniu śledzili losy Aniołka zmierzającego do Betlejem.  Zapierająca dech w piersiach  sceneria oraz oprawa muzyczna pozwaliły „zatopić się” w niezwykły świat betlejemskiej nocy.

Po obejrzeniu widowiska organizatorki balu Bogusława Naglik i Maria Mydlarz wyraziły podziękowania zespołowi teatralnemu za umożliwienie wspólnego przeżywania całej gamy emocji wyzwalanych w wyniku percypowania tejże teatralizacji. Ponadto wyrazy wdzięczności zostały złożone obecnej p. dyrektor Jadwidze Kliś za wsparcie i patronat, którym obejmuje wszystkie imprezy szkolne.

Po krótkiej przerwie nastąpił czas na zabawy i pląsy. Balangowicze zostali zaproszeni na wspólną wycieczkę pociągiem do „Krainy zabawy”. Trasa pierwszego etapu biegła balonową alejką poprzez szeleszczący tunel i kolorowe baldachimy do „Krainy przebierańców”, gdzie  – balangowicze losowali karnawałowe gadżety, które stanowiły części ich imprezowej garderoby.  W radosnych nastrojach ruszyliśmy dalej, aby dotrzeć do drugiej stacji- do „Krainy Ruchu”. Tutaj musieliśmy możliwość wykazania się umiejętnościami tanecznymi- odtworzyliśmy układ do piosenki „A ram zam zam…”. Rozbawiony korowód ruszył w dalszą podróż, aby znaleźć się w „Krainie Światła” – a tutaj…..?

P. Maria zaprosiła specjalnych gości Elzę i Annę, które to w rytm piosenki
„Mam tę moc” rozdały zebranym magiczne pałeczki. Nastała ciemność, którą rozświetliły zapalone zimne ognie. Jednak to nie było koniec wrażeń, w trakcie „Tańca Maii” rozbłysnęły  race świetlne.  Po tak dużej dawce wrażeń wzrokowych na następnej stacji
w „Krainie Dźwięku” grupa wyciszała się w czasie wspólnie odśpiewanej kolędy „Dzisiaj Betlejem”.

„Wsiadać do pociągu…..” padły słowa i znowu poprzez „balonową aleję” popędziliśmy, aż do „Krainy Tańca”. Pląsaliśmy w rytm walca Dymitra Szostakowicza, a nad naszymi głowami wirowały złote konfetti. Zmęczeni, ale w podniosłych nastrojach mogliśmy poszaleć w rytm rock n rolla.

Dobijając do ostatniej stacji dowiedzieliśmy się, że odwiedzi nas szczególna osoba, która wręczy prezenty dla przybyłych Gości.

Pani Mikołajowa żwawym krokiem wkroczyła na salę balową, „…niestety Mikołaj się rozchorował i ja w jego zastępstwie do Was przybyłam…” – padły słowa, po których rozwiązał się wielki worek z prezentami.

Zadowoleni, pełni wrażeń, obdarowani podarunkami wreszcie mogliśmy się udać na zasłużony odpoczynek do przygotowanej kawiarenki, gdzie czekał na wszystkich słodki poczęstunek oraz napoje. Popijając kawkę i konsumując ciasto rozprawialiśmy na interesujące nas tematy. Rodzice zaproszonych dzieci serdecznie dziękowali organizatorom imprezy oraz sponsorom za przygotowanie „Balu karnawałowego”, a aktorzy teatru Bengaku zostali przez nich obsypani słodkościami. Podkreślali, że możliwość uczestniczenia w imprezie dała wszystkim zaproszonym dużo radości i stanowiła odskocznię od codziennych trosk.
 A jak  balowicze integrowali się podczas wspólnej zabawy, najlepiej widać na załączonych zdjęciach.

W tym miejscu organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania dla Sponsorów, dzięki którym zabawa była zrealizowana na wysokim poziomie, a rodziny mogły zostać obdarowane prezentami tj.: dla P. Gabrieli Grzechyni – Grabka, p. Anny Jezierskiej,   MWS Sp.z o. o. sp. Komandytowa Tychy, Polski Lek S.A. Warszawa, P.P.U.H. “MARHAN”, drukarni „POPPART”, F.H.U. „AGATA” S.C. A. J. FRYŚ,  Pana Jerzego Magiery „Piekarnia Czaniec”,  Firmy Czanieckie Makarony, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Czańcu.

Opracowały: Bogusława Naglik i Maria Mydlarz