„Szkoła do Hymnu”

Nasza szkoła 10 listopada wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Z uwagi na sytuację w kraju i na świecie niestety nie mogliśmy wspólnie w szkole zaśpiewać Hymnu Polski. Zrobiliśmy to zdalnie w nieco okrojonym składzie…

Kliknij w zdjęcie, żeby usłyszeć jak śpiewaliśmy Hymn 🙂

Kilka słów o naszym HYMNIE

Mazurek Dąbrowskiego, napisany przez Józefa Wybickiego, najpierw miał tytuł Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka (właściwie mazura) jest nieznany. Pieśń powstała w dniach między 16 a 19 lipca 1797 we włoskim miasteczku Reggio nell’Emilia (w dzisiejszych Włoszech). Pierwszy raz pieśń została wykonana publicznie 20 lipca 1797 roku. Tekst ogłoszono po raz pierwszy w Mantui w lutym 1799 w gazetce Dekada Legionowa.

Pieśń od razu została przyjęta z aplauzem przez Legiony Dąbrowskiego. Z początkiem 1798 znana była już znana we wszystkich zaborach. Śpiewano ją podczas triumfalnego wjazdu generała Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania 3 listopada 1806 roku, podczas powstania listopadowego (1830), styczniowego (1863), przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905, podczas I i II wojny światowej.
Tekst Mazurka był tłumaczony przez poetów solidaryzujących się z walczącą Polską i znany był w 17 językach. Podczas Wiosny Ludów (1848) Mazurek Dąbrowskiego śpiewany był na ulicach Wiednia, Berlina i Pragi, gdzie cieszył się szczególną popularnością.

Mazurek Dąbrowskiego funkcjonuje jako oficjalny hymn narodowy od 1927 roku.

Tekst hymnu: oficjalne 4 zwrotki

Pierwsza zwrotka hymnu nawiązuje do ostatniego rozbioru Polski i wyraża nadzieję w odzyskanie niepodległości. W drugiej zwrotce autor wyraża przekonanie, że żołnierze – podążając z zachodu poprzez rzekę Wartę i południa poprzez Wisłę – mają moc przywrócenia z pomocą Bonapartego suwerennej Polski. Z kolei trzecia zwrotka nawiązuje do Stefana Czarnieckiego, dowódcy polskiego w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku i m.in. przeprawy na wyspę Als. Czwarta zwrotka

Zasady zachowania podczas śpiewania hymnu

Podczas wykonywania hymnu państwowego należy:

  • zachować powagę i spokój, przyjąć postawę wyrażającą szacunek, 
  • mężczyźni w ubraniach cywilnych – zdejmują nakrycia głowy, 
  • osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. 
  • poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru. 

Hymn Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający mu należną cześć i szacunek.

Polski hymn jest chroniony przez przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jak również rozporządzenia resortowe. 

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczcili dzień 11 Listopada w 102. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Organizatorzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *